تبلیغات
خـورشـید قـم - حضـرت معصـومه(س) و قـم در نگـاه امـام(ره)

" خـدایـا نگویم دستم بگیر، عمریست گرفته ای مبادا رهـا کنی... "

 
 
حضـرت معصـومه(س) و قـم در نگـاه امـام(ره)
نظرات () |

از ضریح چشمان آشنا

احمد لقمانی

از هرسـو كه به شهر قـم پا مـى گذاریـم،گنبد نـورآفریـن و طلایى كریمه اهل بیت علیهم السلام برابر دیدگان،دل آرایـى مـى كند و قـم را زینت مى بخشد. این خطه،خط دیـن باورى و دیندارى را از رهبران الهى گرفته است. شهرى شهره است كه نامـش در معراج شنیده شـده و عطریادش از گلـواژه هاى معصـومان علیهم السلام به مشام جان رسیـده است. وجـود عالمه آل طاها،عظمتـى افزون بـدان بخشیـده، قـم را ولایتـى كـرده كه همه مردمانـش اهل ((ولایت))انـد. و دیگـر شهرها غبطه والایى اش را مى خورند. ایـن همه از بركات كریمه اهل بیت علیهم السلام است. او چـون كـوثـرى در كـویـر خط سبز سعادت و رستگـارى تـرسیـم كـرده و دلهاى عاشق را از گـوشه و كنـار سمت ایــن شهر كشانـده است. اینك  قطراتـى از امـواج معرفت امام خمینی(ره) را نصیب خود مى سازیم. در ایـن بازنگرى، از واژه هاى زیبایى كه در سالیان بسیار از غنچه لبان آن انسان آسمانـى بیرون تـراویـده،استفاده مى كنیـم؛ واژه هاى نـورانى راهبرى كه همـواره خـود را ((قمى)) و اهل قـم مى دانست،به ایـن شهر افتخار مـى كرد و عالمان آن را در تمامى جهان نمونه مى دید. 
قـم; خـانه آل محمـد(ص) و حرم اهل بیت علیهم السلام
 
((آشیانه آل محمد و پناهگاه شیعیان)) لقبـى قـدسـى است كه امام هفتم(ع) به شهر قم داده است. حضرت موسى بـن جعفر(ع) قم را دیارى خـوانده كه خـداونـد شـر دشمنان و هـرگـونه بـدى و آزارى را از شیعیان آن دور مى كند. فرزند فرزانه امام موسى بـن جعفر(ع)، رهبر كبیـر انقلاب، بـا الهام از ایـن سخـن فـرمود:
 
((از یزیدیان جز ایـن انتظارى نیست كه به حریم كشور اسلامى ما و به ملت پیرو امام زمان و حتـى به خانه آل محمدعلیهم السلام یعنى قـم تجاوز نماینـد...)) پیـش از میلاد كـریمه اهل بیت علیهم السلام حضـرت معصـومه(س)،امـام صـادق(ع) در سخنانـى تـابناك فـرمـود:
 
((بزودى بانویى از فرزندان مـن كه فاطمه نام دارد در آنجا (قم) دفـن مى شود. هركـس او را زیارت كند، بهشت بر او واجب مى شـود.)) سپـس قـم را ((مـركز شیعیـان)) و ((حــرم اهل بیت علیهم السلام )) نامیـد و حرم خـدا(ص) را مكه، حـرم رسـول خـدا را مـدینه، حـرم ولى خدا على(ع) را كـوفه معرفـى كرد و فرمـود: ((حرم ما نیز قـم است.)) حضـرت امام خمینى(ره) در سخنانـى،كه در جمع گـروهـى از مردم مختلف قـم بیان فرمـود، بیـش از بیست صفت ارزشمند در باره ایـن شهر،حـوزه علمیه قم و مردم آن به كار برد: ((قـم حرم اهل بیت است. قم مركز علـم است. قم مركز تقـواست. قـم مركز شهادت و شهامت است. از قـم علم به همه جهان صادر شده است و مى شود؛ و از قم شهادت به همه جا صادر مى شـود. قـم شهرى است كه در آن ایمان و علـم و تقوا پرورش یافته و از آن وقتى كه قم بـوده است. قـم از زمان ائمه اطهارعلیهم السلام مورد توجه اسلام بوده است؛ و از قـم تقـوا، شجاعت،شهامت و همه فضایل به همه جا صادر مـى شـود و صادر خواهد شد.
 
علمایـى كه در قـم مـن ادراك كرده ام،كسانـى بـودند كه در دنیا نمونه بـودند. در علـم و در تقوا و مـن امیدوارم كه ادامه پیدا كنـد ایـن علـم و تقـوا در شهر شما تـا زمان ظهور امام زمان سلام الله علیه... .

در فرازى دیگر، شوق سرشار خود به قـم و ساكنانش را چنین بیان مى كنند: 
((من هرجا باشم قمى هستـم و به قم افتخار مى كنم. دل مـن پیش قم است و قمى و دل مـن پیش همه اهل تقواست و همه كسانى كه به اسلام خـدمت مـى كنند. مـن گرچه از قـم ـ مع الاسف ـ تا یك مقـدارى دور هستم، لكـن به حسب قلب نزدیكم. سلام مـن را به اهل قم برسانید و از همه شمـا امیـدوارم كه ایـن نهضت را به آخـر بـرسـانیــد.))
 
قم؛ شهر قیام و نهضت
 
امـام صـادق(ع) فلسفه نـام قـم را چنیـن بیـان فـرمـــوده است:
 
((از آنجا كه اهل قـم با قائم آل محمد(ص) همراه مى شـوند، با او قیام مى كنند، او را یارى مى كنند. و استـوار و پابرجا مـى مانند، ایـن خطه را ((قـم)) نامیده اند.)) از معصومان علیهم السلام علت ها و تفسیـرهاى مختلفـى در بـاره نام قـم بیان شـده است؛ اما آنچه فلسفه اى بـرتر در علت نام قـم بیان شـده است؛ قیام و نهضت ایـن شهر مقـدس است. از دیرباز بیـرق مبارزه علیه ستمگـران، در ایـن شهر بـر پا بـوده است. از ایـن رو، دشمنان بغضـى دیرینه نسبت به مردم، حـوزه و شهر قـم داشته اند. امام راحل(ره) در سخنى كوتاه، قـم را شهرى همیشه پیشقـدم در نهضت معرفـى مى كنـد و مـى فرماید:
 
((مـن در ایـن حالى كه هستـم و ملاحظه مى فرمایید، كمتر موفق شدم كه بـرادرهاى قمـى خـودم را از نزدیك ببینـم و آن علاقه اى كه به این جـوان ها دارم... علاقه خـودم را به آنها تقـدیـم كنـم. ایـن مسئله باید براى همه ملت, توجه به آن بشود كه امروز ایـن مملكت به دست تـواناى شماها - و مبـداء آن از قـم بـود ـ به دست شمـا افتاده است... باید خـودتان به فكر آن باشید. قـم همیشه پیشقدم در امـور بـوده است.)) ایـن ویژگـى پرفروغ سبب شـد تا آن رهبـر فرزانه، در روز ورود خـود به ایـن شهر،قـم را ((نمونه)) و محل انتشـار ((دانـش)) معرفـى كنـد و بفـرمـاید:
 
((از قم علـم منتشر مى شود. از قم قدرت منتشر مى شـود. قـم نمونه بود و من مفتخرم كه در قـم هستـم. مـن 15 سال یا قدرى بیشتر از شمـا دور بـودم، لكـن دلـم اینجـا بـود. بـا شمـا بـودم. شمــا غیـرتمنـدان، شمـا پـاك جـوانـان سـرمشق همه شـدیــــد.)) آرى:

 
شهرها انگشترند و قم نگین 
قم هماره حجت روى زمین 
مرقد ((معصومه)) چشم شهرها 
مهر او جان هاى ما را كهربا 
((حوزه قم)) هاله اى برگرد آن 
فقه و احكام خدا را مرزبان 
قم همیشه رفته راه مستقیم 
بوده در مهد هدایتى مقیم 
قم نمى بیند مگر خواب قیام 
تیغ قم بیگانه باشد از نیام 
شهر خون, شهر شرف، شهر جهاد 
شهر فقه و حوزه, علم و اجتهاد 
هركجا را هرچه سیرت داده اند 
اهل قم را هم بصیرت داده اند 
نقطه قاف قیامند اهل قم 
برق تیغ بى نیامند اهل قممرتبط با : مقالات و پژوهش ها
برچسب ها : قـم در نگـاه امـام(ره)-
نویسنده : فخـیم
تاریخ : دوشنبه 7 فروردین 1391
زمان : 11:01 قبل از ظهر
:: فروشگاه کارت شارژ "شارژسنتر - فخیم"
:: گوشه ای از زندگانی حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها
:: ویژه دهه کرامت
:: ولادت حضرت معصومه (سلام الله علیها) حاج مهدی سلحشور
:: (عاشق اگر شدم اثر چشم های توست)
:: كریمه اهل بیت (سلام الله علیها) شفیعه روز جزاء
:: بغض آذربایجان
:: پیامک شب قدر
:: بانوی ادب و شجاعت
:: احكام روزه | ماه مبارک رمضان
:: راز اصلی روزه‌داری در اسلام چیست؟
:: ویژه نیمه شعبان،ولادت امام زمان(عج)
:: ویژه ولادت حضرت علی اکبر
:: ویژه ماه شعبان
:: ویژه روز تبلیغ و اطلاع‌رسانی دینی
:: نگاهى به وصایاى امام على (ع) به جوانان 
:: اشعار
:: خواص صلوات
:: خلوت ...
:: اَلّلهُمَ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ