تبلیغات
خـورشـید قـم - نتایج ورود حضرت معصومه علیها السلام به شهر قم

" خـدایـا نگویم دستم بگیر، عمریست گرفته ای مبادا رهـا کنی... "

 
 
نتایج ورود حضرت معصومه علیها السلام به شهر قم
نظرات () |

نتایج ورود حضرت معصومه علیها السلام به شهر قم

1- گسترش شهر قم

شهر قم به تدریج از شمال شرقى، به جنوب غربى كه محل دفن آن حضرت بود كشیده شد به طورى كه حرم فاطمه معصومه علیها السلام كه در حاشیه شهر قرار داشت، امروزه در مركز شهر و در آبادترین قسمت آن واقع است.

2- مورد توجه توجه قرار گرفتن قم

توجه پادشاهان و حاكمان و طبقات گوناگون مردم به این شهر و كوچ بسیارى از افراد مشتاق اهل بیت علیهم السلام براى اقامت در آن، به خاطر مدفون بودن حضرت معصومه علیها السلام در این شهر است.

3- استحكام مذهبى قم

قم از جنبه مذهبى استحكام ویژه‏اى یافته و مركز روحانیت‏شیعه شد. و عده‏اى از بزرگترین علماى شیعه از آنجا برخاسته یا در آن اقامت كردند.

4- كثرت سادات در شهر قم

بعد از دفن حضرت معصومه علیها السلام عده بسیارى از فرزندزادگان امام حسن و امام حسین و موسى بن‏جعفر و على بن موسى الرضا علیهم السلام و از فرزندان محمد حنفیه و زید بن على بن الحسین علیهم السلام و اسماعیل فرزند امام صادق علیه السلام از اطراف به قم روى آورده‏اند. از آنجا كه این شهر از ابتدا مورد نظر آل على علیهم السلام بوده است و مردم قم نسبت‏به اولاد پیغمبر صلى الله علیه و آله ارادت و علاقه خاصى داشته‏اند، به تدریج‏بعد از ورود حضرت معصومه علیها السلام از نظر كثرت سادات، موقعیت‏بى نظیر و یا كم نظیرى یافته است.

امروزه كثرت سادات قم، به خوبى محسوس و مشهود است و چند محله به نام علویان وسادات است كه بیشتر آن‏ها سید هستند، از جمله محله سیدان، محله موسویان و محله موسى سلام بر مردم قم! خداوند شهرهاى آنان را با باران سیراب كند و بركت‏ها را بر آنان نازل كند و بدى‏هاى آنان را به خوبى مبدل گرداند. آن‏ها اهل ركوع و سجود و قیام و قعودند. آنان فقیه و دانشمند و اهل درك حقایق و روایت و عبادت نیكو هستند.

مبرقع و همچنین وجود سادات برقعى و رضوى و چاووشى و غیره نشانگر این حقیقت مى‏باشد.

...

5- توجه به امور امامزادگان

مردم قم از اوایل قرن سوم هجرى كه فاطمه معصومه علیها السلام در قم مدفون شد، در بزرگداشت مقابر اولاد پیامبر صلى الله علیه و آله همان تلاش را كردند كه در زمان حیاتشان از آنان به عمل مى‏آوردند. ساختن بناهاى مجلل و بارگاه و گنبد و وقف اموال در این راه از جمله این تلاش هاست. در دوره صفویه و قاجاریه، بعضى از جهانگردانى كه به ایران آمده و از قم عبور كرده‏اند، در سفرنامه‏هاى خود امامزادگان قم را وصف نموده و حتى در پاره‏اى از آن‏ها در تعداد امامزادگان افراط كرده‏اند.

6- پرورش علماى بزرگ در شهر قم

یكى دیگر از بركات فاطمه معصومه علیها السلام، پرورش عالمان و اندیشمندان بزرگ در این شهر مى‏باشد كه به نام بعضى از آنان اشاره مى‏شود:

- على بن حسین بن بابویه قمى، پدر شیخ صدوق یا صدوق اول;

- محمد بن على بن بابویه قمى، معروف به شیخ صدوق و نویسنده نزدیك به 300 كتاب در اصول و فروع;

- محمد بن حسن صفار، از یاران نزدیك امام حسن عسكرى علیه السلام;

- احمد بن اسحاق قمى، وكیل امام عسكرى علیه السلام در قم و سازنده مسجد معروف امام به دستور آن حضرت;

- احمد بن ادریس قمى، از محدثان شیعى;

- زكریا بن آدم، از اصحاب امام رضا علیه السلام;

- ابوعبدالله محمد بن خالد برقى، ادیب، محدث و نویسنده كتاب‏هاى مهمى همچون: التنزیل و التعبیر، كتاب العلل، كتاب یوم و لیله (15) ;

- احمد بن محمد بن خالد برقى، منسوب به برقرود قم و نویسنده كتاب‏هاى فراوانى همچون: المحاسن، كتاب التبلیغ و الرساله، كتاب التراحم و التعاطف، و سایر تالیفات وى كه به ده‏ها جلد بالغ مى‏شود (16) ;

- على بن ابراهیم قمى، مفسر معروف;

- خواجه نصیر الدین طوسى جهرودى معروف به استاد البشر و از افتخارات جهان اسلام;

- صدر المتالهین شیرازى، كه آثار برجسته فلسفى از جمله: اسفار اربعه، شواهد الربوبیه، شرح كافى و... را پدید آورد;

- ملا عبد الرزاق لاهیجى، فیلسوف وحكیم نامدار شیعه در قرن 11 و صاحب كتاب‏هاى شوارق الالهام و گوهر مراد;

- حاج ملا مهدى قمى نراقى، نویسنده جامع السعادات;

- میرزا ابوالقاسم قمى (میرزاى قمى)، صاحب قوانین و داراى كرامات بى شمار.

وصدها عالم و دانشمند و شاعر و وزیر و مورخ و رجال علمى و مردان سیاست و وزارت از این خطه ظهور نموده‏اند كه تفصیل آن در جاى خود بیان شده است. (17)

7- حوزه علمیه قم

یكى دیگر از بركات مزار مقدس بانوى دو عالم، حضرت معصومه علیها السلام در شهر قم، رونق گرفتن حوزه علمیه مى‏باشد. تاریخ این كانون علم و فقاهت‏به قرن‏ها قبل بر مى‏گردد. ابراهیم بن هاشم قمى، سعد بن عبدالله قمى، احمد بن اسحاق قمى، على بن بابویه قمى و ده‏ها محدث و عالم شیعى از اوایل قرن سوم هجرى به بعد، زمینه گسترش علم و ادب و حدیث را در این شهر ایجاد كرده بودند. این حوزه علمى كم و بیش تداوم داشت و ترویج علم در این شهر همچنان در طول تاریخ ثمرات پربارى به همراه همانا بهشت داراى هشت در است كه یكى از آن درها مخصوص مردم قم است. آنان شیعیان برگزیده ما در میان سایر شهرها هستند. خداوند ولایت و محبت ما [اهل بیت] را با طینت آنان عجین كرده است.

مى‏آورد تا آنكه مرحوم میرزاى قمى عالم جلیل القدر عصر قاجار، به این شهر روى آورد و به حركت علمى این دیار شتاب بخشید.

هجرت ملاصدرا فیلسوف نامى شیعه به قم چهره دیگرى به این حركت داد. سكونت مرحوم فیض كاشانى در قم و تاسیس مدرسه فیضیه در جوار حرم مطهر حضرت معصومه علیها السلام، رشد فكرى و فضاى علمى این شهر را دگرگون نمود.

این رشد علمى همچنان رو به بالندگى بود تا در سال 1315 شمسى مرحوم شیخ عبدالكریم حائرى پرچمدار علم و فضیلت از اراك به قم آمده و روحى تازه به كالبد این كانون فقاهت و معنویت دمید. اقبال آیت الله العظمى بروجردى رحمه الله به قم، فعالیت‏هاى فرهنگى واجتماعى را در این شهر تسریع نموده و همچنین ورود مراجع و دانشمندان بزرگ شیعى و همراهى آنان با حركت‏حوزه علمیه در شكوفائى آن نقش به سزایى داشت.

امروزه به بركت معنوى حضرت فاطمه معصومه علیها السلام، مجمع بزرگى از مراجع، آیات عظام و فقیهان و مجتهدان در این شهر نورانى و ملكوتى ایجاد شده است كه مورد توجه جهانیان مى‏باشد.

هم اكنون خیل عظیمى از طلاب و دانش پژوهان علوم اسلامى در این حوزه مقدسه به تحصیل و تدریس اشتغال دارند كه با زعامت مراجع تقلید و تدبیر مدیریت‏حوزه علمیه قم برنامه ریزى‏هاى خاصى براى توسعه و بارور نمودن هرچه بیشتر علوم اسلامى و تخصصى نمودن آن در حال انجام است كه آینده روشن و بالنده‏ترى را نوید مى‏دهد. لازم به ذكر است این زمانى مى‏رسد كه از قم علم و دانش به دیگر شهرها از شرق تا غرب عالم منتشر مى‏شود، تا جایى كه این شهر اسوه و الگوى شهرهاى دیگر گشته و هیچ كس در روى زمین باقى نمى‏ماند كه از قم به او بهره‏هاى علمى و دینى نرسد تا آنكه زمان ظهور حجت‏خدا و قائم ما فرا رسد.

رونق علمى شهر قم را امام صادق علیه السلام ده‏ها سال قبل از ورود حضرت معصومه علیها السلام به شهر قم، پیش بینى كرده و فرموده بود: «زمانى مى‏رسد كه از قم علم و دانش به دیگر شهرها از شرق تا غرب عالم منتشر مى‏شود، تا جایى كه این شهر اسوه و الگوى شهرهاى دیگر گشته و هیچ كس در روى زمین باقى نمى‏ماند كه از قم به او بهره‏هاى علمى و دینى نرسد تا آنكه زمان ظهور حجت‏خدا و قائم ما فرا رسد» . (18)

8- انقلاب اسلامى ایران

از مهم‏ترین ویژگى‏هاى شهر قم و آثار و بركات حضرت معصومه علیها السلام تشكیل هسته‏هاى مركزى انقلاب اسلامى ایران در این نقطه حساس كشور مى‏باشد. شهر قم بستر قیام و انقلاب و پرورشگاه بنیانگذار جمهورى اسلامى ایران است.

اكثر حوادث انقلاب اسلامى با این شهر مرتبط بوده است و البته به وقوع چنین حادثه‏اى در شهر قم در گفتار ائمه اطهار علیهم السلام نیز اشاره شده است و روایت معروف حضرت كاظم علیه السلام در این مورد، قابل انطباق با انقلاب اسلامى ایران است. مطمئنا اگر انقلاب با عظمت اسلامى - كه از شهر قم ریشه گرفته و موج آن تمام نقاط عالم را تحت تاثیر قرار داد - مصداق منحصر به فرد این گفتار زیبا نباشد، حتما یكى از مصادیق آن خواهد بود; چراكه ویژگى‏هاى مورد ستایش امام هفتم علیه السلام دقیقا در مورد رهبر و مردم ایران صادق مى‏باشد. آن ویژگى‏ها عبارتند از:

1- رهبر آنان مردى از اهل قم است.

2- رهبر آنان مردم را به سوى حق مى‏خواند.

3- پیروان و طرفداران او اراده و استقامتى قوى و آهنین دارند.

4- خستگى در آنان راه ندارد.

5- طوفان‏هاى حوادث آنان را متزلزل نمى‏كند.

6- توكل بر خدا دارند.

7- به خاطر پارسایى پیروزند.

متن روایت چنین است كه امام موسى كاظم علیه السلام فرمود: «رجل من اهل قم یدعوا الناس الى الحق، یجتمع معه قوم كزبر الحدید، لاتزلهم الریاح العواصف و لا یملون من الحرب و لایجبنون و على الله یتوكلون والعاقبة للمتقین; مردى از اهل قم [به پا مى‏خیزد و] مردم را به حق فرا مى‏خواند. گروهى به یارى او بر مى‏خیزند كه مانند قطعه‏هاى آهن هستند، تندبادها [ى حوادث و مشكلات] آنان را متزلزل نمى‏كند و از جنگ خسته نمى‏شوند و نمى‏ترسند و بر خدا توكل مى‏كنند. پیروزى نهایى از آن پرهیزكاران است‏» . (19)

این نوشتار را با كلامى از حضرت امام خمینى رحمه الله - كه به این شهر افتخار مى‏كرد - به پایان مى‏بریم:

«قم حرم اهل بیت است. قم مركز علم است. قم مركز تقواست. قم مركز شهادت و شهامت است. از قم علم به همه جهان صادر شده است و مى‏شود و از قم شهادت به همه جا صادر مى‏شود. قم شهرى است كه در آن ایمان و علم و تقوا پرورش یافته، و... از زمان ائمه اطهار علیهم السلام مورد توجه اسلام بوده است، و از قم تقوا، شجاعت، شهامت، و همه فضایل به همه‏جا صادر مى‏شد و صادر خواهد شد.

علمایى كه در قم من ادراك كرده‏ام، كسانى بودند كه در دنیا نمونه بودند، در علم و در تقوا و من امیدوارم كه ادامه پیدا كند این علم و تقوا در شهر شما تا زمان ظهور امام زمان سلام الله علیه‏» . (20)

مرتبط با : مقالات و پژوهش ها
برچسب ها : نتایج ورود حضرت به قم-
نویسنده : فخـیم
تاریخ : جمعه 12 اسفند 1390
زمان : 02:09 قبل از ظهر
:: فروشگاه کارت شارژ "شارژسنتر - فخیم"
:: گوشه ای از زندگانی حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها
:: ویژه دهه کرامت
:: ولادت حضرت معصومه (سلام الله علیها) حاج مهدی سلحشور
:: (عاشق اگر شدم اثر چشم های توست)
:: كریمه اهل بیت (سلام الله علیها) شفیعه روز جزاء
:: بغض آذربایجان
:: پیامک شب قدر
:: بانوی ادب و شجاعت
:: احكام روزه | ماه مبارک رمضان
:: راز اصلی روزه‌داری در اسلام چیست؟
:: ویژه نیمه شعبان،ولادت امام زمان(عج)
:: ویژه ولادت حضرت علی اکبر
:: ویژه ماه شعبان
:: ویژه روز تبلیغ و اطلاع‌رسانی دینی
:: نگاهى به وصایاى امام على (ع) به جوانان 
:: اشعار
:: خواص صلوات
:: خلوت ...
:: اَلّلهُمَ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ